Sports

Spor Tutkunlarının En Çok Tercih Ettiği Spor Dalı Hangisidir

Spor tutkunlarının en çok tercih ettiği spor dalı hangisidir: Elbette spor denildiğinde hem ülkemizde hem de dünyanın farklı yerlerinde akla gelen ilk oyun branşı futboldur.

Spor oyunlarının sayısı son derece fazla olmasına rağmen bunların içinde en fazla ilgi gören, izlenen ve aynı zamanda bahis yapılan spor dalı tabi ki futboldur. Bu oyunun kurallarından başlamak üzere hakkında merak ettiğiniz her türlü sorunun yanıtını yazımızı okuyarak görebilirsiniz.

Futbol Kuralları Nelerdir?

Türkiye Futbol takımı hiç şüphe yok ki düyanın en fazla izlenen spor dalıdır. Bundan dolayı oyunun kurallarını bilmek şarttır. Birçok spor branşında olduğu gibi iki ekibin mücadelesi olarak dikkat çeker. Her oyuncunun ve takımın amacı, rakibi yenmek için onun kalesine ayak ya da kafa ile gol atmaktır. Bunun yanı sıra kullanılan topun ağırlığı 410 ile 450 gram arasında farklılık gösterir.

Bir takım sahada 11 kişiden oluşurken bunlardan birisi kalecidir ve gol yememek için kaleyi korur. Oyunda hakemler yer alır ve bunlardan bir tanesi saha içinde, diğer ikisi çizgide, sonuncusu ise saha dışında görev yapar. İki devre halinde oynanırken bir devre 45 dakika ve toplamda da 90 dakika olarak dikkat çeker.

Futbol Ne Zaman Ortaya Çıktı?

Futbol tarihi oldukça eskiye dayanır. Ancak ilk olarak hangi ülkede ortaya çıktığına dair birçok değişik görüş mevcuttur. Buna göre bazı araştırmacılara göre bunun kökeni Çin ya da Mısır’a kadar uzanıyor. Çünkü burada yapılan kazıların ardından topla oynanan bazı oyunların bulunduğu tespit edilmiştir.

Ancak modern futbol ve günümüz futbolu denildiğinde tabi ki akla İngiltere geliyor. 1863 senesinde İngiliz Futbol Birliğinin kurulmasının ardından bu oyunun temelleri atılmaya başlanmıştır. Kuralları zaman içinde oluşmuştur. 1904 senesinde FIFA olarak bilinen Uluslararası Futbol Federasyonları Birliğinin kurulmasının ardından oyun daha global bir hale gelmeye başlamıştır. Türkiye’de de futbolun tarihi eski olmakla beraber Osmanlı dönemine kadar uzanır ve ilk Türk futbol takımı 1903 senesinde kurulmuş olan Beşiktaş ekibidir.

En Popüler Futbol Ligleri Hangileridir?

Futbol maçlarının dünya üzerinde çok yoğun bir şekilde izlendiğini biliyoruz. Elbette bazı ligler hem kalitesi hem de seyir zevkinden dolayı daha fazla öne çıkıyor. Bunların öncesinde Türkiye’den bahsetmek gerekirse bizdeki en üst seviye futbol ligine Süper lig adı verilir. Bu sene Trendyol sponsorluğunda oynanan ligdeki takım sayısı ise 20 adettir.

Dünya çapında ülke ligleri bazında en fazla ilgi gören ve izlenen liglerin arasında Rusya Premier Liga, İtalya Serie A, İspanya La Liga, UEFA Avrupa Konferans Ligi, UEFA Süper Kupa, Portekiz Liga Portugal, UEFA Şampiyonlar Ligi, Almanya Bundesliga, Hollanda Eredivisie, İngiltere Premier League, UEFA Avrupa Ligi, Fransa Ligue 1, Türkiye Süper Lig, Belçika Jupiler Pro League bulunur. Spor ekonomisi etkisi de yatsınamaz.

Basketbol Kuralları Nelerdir?

Dünya üzerinde özellikle futboldan sonra en fazla izlenen ve takip edilen bir diğer spor dalı ise basketboldur. Hatta Türkiye’de özellikle son 20 yılda öne çıkmaya başlayan bir oyundur. Bunun nedenlerinden birisi Türk basketbol takımlarının Avrupa’nın en iyileri arasında olmasıdır. Bazı ülkelerde ise futboldan önce gelir. ABD bunun bilinen bir örneğidir.

Bunun yanı sıra basketbol kuralları açık ve nettir. Her takımda yer alan oyuncu sayısı 5 olarak dikkat çekmesinin yanı sıra bunlar bir parke üzerinde mücadele ederler. Etrafı açık ya da kapalı olabilir. Her sahada iki tane pota bulunur. 3,05 metre yüksekliği vardır. Bunları aynı zamanda takımların kalesi olarak da tanımlamak mümkündür. Oyuncular topu taşımadan, yerden sektirerek, fileden geçirip sayı elde etmeye çalışırlar.

Bir basketbol maçında iki yarı ve dört çeyrek vardır. Her çeyrek 10 dakika ve yarı da 20 dakikadır. Toplam süre ise 40 dakika olarak dikkat çekerken NBA’de bunun 50 dakika olduğunu ekleyelim. Maçların berabere bitmesi gibi bir durum olmadığından eşitlik bozulana kadar müsabakalar devam eder. NBA, İtalya Lega Basket Serie A, Euro Cup, FIBA Basketbol Şampiyonlar Ligi, Almanya Basketbol Ligi, Fransa LNB Pro A, Türkiye Basketbol Süper Ligi, VTB Rusya, Euroleague, ACB İspanya, Basketbol Şampiyonlar Ligi, Adriyatik Ligi (ABA), Euro Cup en fazla izlenen ve ilgi gören ligler olarak karşımıza çıkar.

At Yarışı Kuralları Nelerdir?

Türk kültüründe de çok eski bir yere sahip olması ile dikkat çeken at yarışı, en çok ilgi gören spor dallarından birisi olarak karşımıza çıkar. Birden fazla atın mücadele ettiği ve üzerinde jokeylerin bulunduğu bir branştır. Belli bir mesafeyi atlar önde bitirmek için koşarlar. İşte buna doğru şekilde tahminde bulunan kişiler ise kazanmış olurlar. Son dakika spor haberlerine tıkla ve erişim sağla.

Genel olarak minimum 1200 ve maksimum 2400 metre uzunluğundaki pistler kullanılır. Kum, çim gibi değişik türleri olmasından ötürü programa göre farklılık gösterir. Dünya üzerinde en fazla ilgi gören at yarışları arasında Kentucky Derby, Grand National, Prix de l’Arc de Triomphe, Melbourne Cup, Dubai World Cup, Breeders’ Cup, Japan Cup, Epsom Derby, Santa Anita Handicap bulunur. Türkiye’de ise yer alan hipodromlar denildiğinde İstanbul, Ankara, İzmir, Adana, Elazığ, Şanlıurfa gibi şehirlerde bulunan tesisler karşımıza çıkar. Buradaki tüm yarışlar canlı şekilde televizyondan verildiği için izlenebilir.

What is your reaction?

Excited
0
Happy
0
In Love
0
Not Sure
0
Silly
0

You may also like

Comments are closed.